Warszawa: Telefon: (48) 577397099 (+48) 577397099 | Łódź: Telefon: (48) 693916686 (+48) 693916686
Zalanie laptopa

Laptop jest urządzeniem mobilnym. Jego nieduże wymiary i niewielki ciężar pozwalają wygodnie przenosić go z miejsca na miejsce. Stawiamy go na stole, kładziemy na kolanach, wkładamy do plecaka. Korzystamy z niego w domu, w kawiarni, w parku, w pociągu. Dlatego łatwo o sytuacje, w których może dojść do jego uszkodzenia. Jednym z najczęstszych przypadków jest zalanie laptopa wodą lub innym płynem. Wystarczy tylko chwila nieuwagi i szklanka z herbatą lub filiżanka z kawą wylewa się na klawiaturę. Wystarczy nieszczelna torba i deszcz przedostaje się do laptopa.

Co zrobić, gdy przydarzy nam się taki wypadek? Jak ratować zalany laptop przed poważnym uszkodzeniem?

 

Bardzo ważna jest szybka reakcja. Po wylaniu płynu na laptop natychmiast:

  1. Odłącz kabel zasilający.
  2. Wyjmij baterię – pozostawiona w laptopie będzie go stale zasilać i w przypadku zalania płyty głównej powodować zwarcia. Jeśli bateria jest zamontowana na stałe, skorzystaj z przycisku resetu/wyłączenia baterii. Znajduje się zwykle na spodzie laptopa. By wyłączyć baterię musimy użyć ostrego i cienkiego narzędzia, jak igła, spinacz biurowy, wykałaczka.
  3. Odłącz urządzenia zewnętrzne – drukarki, kamerki, pendrive. Pozwoli to uniknąć zwarć i uszkodzenia kolejnych urządzeń.
  4. Odwróć laptop klawiaturą na dół, tak by płyn mógł swobodnie wypłynąć na zewnątrz i nie przedostawał się w głąb laptopa. Jeżeli już dotarł do płyty głównej, nie będzie się po niej rozlewał.

    Laptop najlepiej ułożyć tak, by klawiatura opierała się np. o stół, a ekran zwisał z jego krawędzi. W niektórych modelach między matrycą a klawiaturą jest możliwy kąt odchylenia 180 stopni. Taki laptop można położyć całkowicie na płasko. Nie należy natomiast opierać laptopa w pozycji przypominającej literę A. W takim ułożeniu płyn będzie swobodnie rozlewał się po wnętrzu.

    Pod odwróconą klawiaturę warto podłożyć materiał chłonący nadmiar płynu – ręcznik, ściereczki itp.

Po wysuszeniu zalecamy jak najszybciej przekazać zalany laptop do profesjonalnego serwisu komputerowego. Przestrzegamy przed próbą jego włączenia i sprawdzenia, czy działa. Nawet jeśli na początku wszystko wydaje się być w porządku, po pewnym czasie mogą pojawić się poważne uszkodzenia. Klawisze przestają działać, obraz zanika, pojawiają się przebarwienia, laptop się zawiesza.

Dlaczego tak się dzieje?

 

Płyny takie jak sok, kawa, herbata, mleko, piwo czy inne napoje zawierają wiele potencjalnie groźnych dla laptopa substancji – cukier, kwasy, sole i inne składniki mineralne. Po odparowaniu wody substancje te osadzają się wewnątrz laptopa. Łatwo wchodzą w reakcje z metalami, z których wykonane są delikatne podzespoły. Zaczyna się proces korozji, pojawiają się mikropęknięcia, zwarcia, zaburzenia w przepływie sygnałów. Z biegiem czasu może dojść do całkowitego uszkodzenia płyty głównej.

By temu zapobiec warto powierzyć diagnostykę zalanego laptopa w ręce fachowców.

 

W profesjonalnym serwisie komputerowym laptop zostanie rozebrany, płyta główna i inne elementy elektroniki oczyszczone z groźnych substancji i umyte za pomocą specjalistycznych płynów. Po wysuszeniu wszystkie elementy elektroniczne zostaną sprawdzone pod kątem poprawności działania. Jeżeli któryś z podzespołów uległ uszkodzeniu zostanie naprawiony lub wymieniony. Gdy wszystkie usterki zostaną usunięte laptop po złożeniu, w pełni sprawny, będzie mógł do nas wrócić.

Serwisujemy między innymi:
Serwisujemy między innymi: DELL, HP, lenovo, SAMSUNG, FUJITSU, SONY
Polecamy:
GDATA
Wykonujemy następujące naprawy:

odzyskiwanie danych

usuwanie wirusów komputerowych

instalacja systemów Windows, Linux i Android

rozbudowa i modernizacja komputera

naprawa pilotów samochodowych

instalacja oprogramowania

naprawa laptopa po zalaniu

wymiana obudowy w komputerze

czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia

naprawa pilotów do telewizora

wymiana matrycy lcd w laptopie

naprawa układu zasilania laptopa

czyszczenie podzespołów komputerowych

wymiana dysku twardego

naprawa pilotów do bramy